• csu550ap series
  • csu550ap series
  • csu550ap series
  • csu550ap series
  • csu550ap series
CSU550AP CRPS Power Supply
The CSU550AP power supply is housed in a 1U high rack-mount enclosure measuring just 2.89 x 7.28 inches (73.5 x 185.0 mm). This form factor is significantly narrower and shorter than that of similarly rated earlier-generation power supplies, freeing up valuable system space. This form factor conforms to the standard market's Common Redundant Power Supplies. The CSU550AP power supply is fully digital and compatible with Advanced Energy's universal PMBus® graphical user interface, allowing control via an integral I2C interface using the industry-standard PMBus communications protocol.
Model : csu550ap CRPS
Output Power (W):
550
Length (Inches):
7.28
Width (Inches):
2.89
Height (Inches):
1.57
Mounting Type:
Rack-mount
Minimum Output Current (A):
0
Maximum Output Current (A):
45
Output Voltage Range (V):
11.4V to 12.6V
Minimum Output Power (W):
0
Maximum Output Power (W):
550
Minimum Input Voltage (V):
90
Maximum Input Voltage (V):
264
Warranty (Years):
2
  • 100°C Baseplate temperature
  • 48VDC Input
  • 550W output power
  • Unencapsulated 2.3" x 2.4" x 0.50" pkg.
  • Input Range 90-264 VAC
  • Input Frequency 47 - 63 Hz
  • Efficiency 94% peak